Avtorski projekt
Kje mi živimo
Slovensko mladinsko gledališče in Zavod Melara
Zasedba
Koncept: Ula Talija Pollak, Bor Ravbar
Dramaturgija: Ula Talija Pollak
Strokovna sodelavka za oblikovanje besedila: Ela Božič
Scenografija: Dan Pikalo, Jan Rozman
Kostumografija: Nika Dolgan
Oblikovanje svetlobe in video: Domen Lušin
Lektorica: Mateja Dermelj
Oblikovanje zvoka: Sven Horvat
Mešalec slike: Dušan Ojdanič
Vodja predstave: Urša Č.
Igrajo
Daša Doberšek
Suzana Krevh k. g.
Anja Novak
Ivan Peternelj
Draga Potočnjak k. g.
Stane Tomazin
Matija Vastl
O uprizoritvi
Čeprav je stanovanjska problematika tesno povezana s temeljno (ne)gotovostjo človekovega bivanja, njegovim vsakdanjim življenjem in torej tudi s pripadnostjo in vključenostjo v skupnost in širšo družbo, je v javnosti večkrat predstavljena zgolj kot statistično-podatkovna analiza. Avtorski projekt Kje mi živimo pa se jo je lotil kot večgeneracijskega problema. Resničnosti stanovanjskega trga ne skuša prikazati samo s statističnega, analitičnega vidika, ampak tudi z osebnega. Osredotoča se na zgodbe in izkušnje posameznic_kov in skuša prek njih razkriti mehanizem prostega trga, na katerem stanovanje ni več dom, ampak sredstvo za pridobivanje in kopičenje premoženja.
Ustvarjalke_ci se iskanja primernega stanovanja lotevajo s pomočjo različnih uprizoritvenih postopkov, predvsem site-specifica, žanrske raznolikosti prizorov in postajnega (prostorskega) poteka uprizoritve. Pri tem pa jim ne gre le za uvid v dejansko stanje na prostem trgu ter državne in občinske razpise za neprofitna ali namenska stanovanja, ampak z raziskavo poskušajo odpreti prostor za dialog, premislek o reševanju vsesplošne stanovanjske krize.
''Z menjavanjem vlog na istem prizorišču in z menjavanjem prizorišč […] se dvorišče, skladišče, stopnišče in stavba zraven Nove Pošte transformirajo v gledališki prostor, s čimer vsakdanji elementi izgubljajo svojo samoumevnost. […] Dokumentarni, groteskni in deloma nadrealni elementi so v predstavi tekoče stkani v celoto, njen konec pa nas opozori, da je stanovanjska problematika kolektivni problem, proti kateremu se bomo kot posameznice_ki lahko zgolj neuspešno borile_i.'' - Ana Lorger, Sigledal, 29. oktober 2024
Predstava traja približno 140 minut in ima en odmor.