55. Teden slovenske drame

Torek, 25. marec 2025

Začel se bo 55. Teden slovenske drame

Na svetovni dan gledališča, 27. marca 2025, se bo začel 55. Teden slovenske drame (TSD).

Letošnji festival bo še bogatejši in obsežnejši od prejšnjih. Do 12. aprila si bodo obiskovalke in obiskovalci v tekmovalnem in spremljevalnem programu ter programu za mlade, ki jih je oblikovala selektorica Alja Predan, lahko ogledali šestnajst vrhunskih predstav. Predstave so nastale na odrih številnih slovenskih gledališč, tako javnih institucij kot nevladnih organizacij.

Festival bomo odprli s slovesno podelitvijo stanovskih nagrad Združenja dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) in premierno uprizoritvijo vesele tragedije Jureta Karasa Gospodarji neumnosti v režiji Tijane Zinajić, nastale v produkciji Prešernovega gledališča Kranj.

"Teden slovenske drame je več kot zgolj teden in več kot zgolj festival. Izjemno sem ponosen, da bo tudi njegova 55. izvedba – praznik. Letošnji program je izjemno bogat, mednaroden in vsebinsko raznolik, zato že prav veselo pričakujem festivalsko vznemirjenje. V tem času Kranj prevzame vzdušje, ki krasi mesto in festival ter oblikuje prijeten prostor srečanja, druženja in vrhunske ustvarjalnosti." Rok Bozovičar, v. d. direktorja Prešernovega gledališča Kranj

Poleg osrednjega tekmovalnega in spremljevalnega programa Teden slovenske drame letos prvič prinaša tudi Mednarodni program DoSEL – predstavitev izbranih predstav partnerskih gledališč v sklopu projekta Dramatika manjših evropskih jezikov (DoSEL). S projektom, ki ga podpira Evropska unija v sklopu programa Ustvarjalna Evropa, želimo povečati mednarodno prepoznavnost in dostopnost dramskih del, izvirno napisanih v manjših evropskih jezikih. Partnerske organizacije ustvarjajo v slovenščini, albanščini, baskovščini, bolgarščini, estonščini, hrvaščini, katalonščini in malteščini. Cilj projekta je spodbuditi pogostejše uprizarjanje teh besedil. Vodilni partner projekta je Prešernovo gledališče Kranj, pri projektu pa sodeluje še sedem uglednih evropskih kulturnih organizacij. Več o projektu najdete na dosel.eu

V okviru Mednarodnega programa DoSEL bo v Kranju na ogled pet uprizoritev: Ismail Kadare: Izdajalčeva niša (Narodno gledališče Kosova, Priština, Kosovo), Thea Denoljubova: O moj bog (Narodno gledališče Ivana Vazova, Sofija, Bolgarija), André Mangion: Drago (Teatru Malta, Valletta, Malta), Lovro Kuhar – Prežihov Voranc: Boj na požiralniku (Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj) ter Pere Riera: Hiša Calores (Sala Beckett, Barcelona, Katalonija, Španija). Vse predstave bodo uprizorjene v izvirnih jezikih, opremljene pa bodo s slovenskimi in angleškimi nadnapisi.

55. Teden slovenske drame ponuja izjemno bogat dodatni program. V sodelovanju s Programom Ars Radia Slovenija pripravljamo živi izvedbi dveh radijskih iger. Prva temelji na dramski predlogi grem greš greva lanskoletne dobitnice nagrade za mladega dramatika Brine Jenček, druga pa na predlogi besedila Prva beseda je mama lanskoletne nominiranke za nagrado Slavka Gruma Tjaše Mislej.

Akademija za gledališče, radio, film in televizijo (UL AGRFT) predstavlja bralne uprizoritve kratkih dramskih del študentov dramaturgije in gledališke režije, v sodelovanju z UL AGRFT in Slovenskim gledališkim inštitutom (SLOGI) pa organiziramo tradicionalna dogodka: Dan nominirancev za mladega dramatika in Dan nominirancev za nagrado Slavka Gruma. Branje nominiranih dramskih besedil bodo spremljali dramaturški uvidi posameznih del in pogovori z nominiranci.

V okviru mednarodnega projekta Dramatika manjših evropskih jezikov bo Jonathan Meth, vodja mednarodne mreže The Fence, predstavil izsledke dosedanje raziskave o dobrih praksah in mednarodnih prebojih predstav in dramskih besedil. Poleg tega bo potekalo tudi mednarodno srečanje partnerjev projekta ter rezidenčna mednarodna delavnica, ki bo povezala pet dramskih ustvarjalcev iz sodelujočih držav.

"Slovenska dramatika je del širšega polja dramatike manjših evropskih jezikov, izmed katerih vse iščejo odgovor na eksistencialno vprašanje, kako povečati svoj krog občinstva onkraj lastnih jezikovnih meja in hkrati ohraniti nacionalno dramatiko. Projekt DoSEL odkriva in preverja možne rešitve tega vprašanja." Barbara Rovere, koordinatorica projekta DoSEL

V sodelovanju z ZDUS pripravljamo okroglo mizo Gledališče mladih, na kateri bomo razpravljali dobrih praksah vključevanja mladih v gledališče v različnih okoljih (javni zavodi, šole, neodvisna scena) in o tem, kako lahko gledališče prispeva k razvoju ustvarjalnosti, kritičnega mišljenja in socialnih veščin mladih. Enota Dramskih pisateljic in pisateljev ZDUS pa pripravlja tudi delavnico Pisanje za mlade z mladimi, ki se bo osredotočila na konkretne metode tovrstnega pisanja in je namenjena tako uveljavljenim gledališkim ustvarjalcem kot tudi gledališkim mentorjem.

V sodelovanju z Društvom gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije (DGKTS) predstavljamo intermedijsko raziskavo Od koncepta do uprizoritvenega besedila, ki obravnava razvoj uprizoritvenega besedila skozi dinamiko avtorskih in kolektivnih ustvarjalnih procesov. Raziskava se osredotoča na vprašanje, zakaj in kako neodvisna produkcija postaja generator vznemirljivejših in drznejših vsebinskih in formalnih premikov.

Na okrogli mizi Hiša za goste: Trajnostno gledališče – izziv našega časa, ki jo pripravljamo v sodelovanju s Slovenskim centrom ITI ter mednarodnima partnerjema Theatre Green Book in Mreža Opera Europa, bodo gostje premišljevali o vlogi umetnosti v času, ko se številni koncepti – tudi ustvarjalnost – soočajo s podnebno in okoljsko krizo, propadom vrednot, vojnami in političnimi prevrati. Razpravljali bodo tudi o tem, kako podnebna kriza vpliva na naracijo – na odru in v vsakdanjem življenju.

V zadnji teden festivala nas bo pospremil koncert gorenjske glasbene zasedbe Masharik, ki je lani z velikim zamahom osvojila slovenski glasbeni prostor.

Na Tednu slovenske drame bomo predstavili tudi dve razstavi v javnem prostoru: Galerija na mestu – Predstavitev nominirancev za nagrado Slavka Gruma in za nagrado za mladega dramatika ter Uprizoritve 55. Tedna slovenske drame.

Na zadnji dan festivala, 12. aprila, vas vabimo na sklepno slovesnost, na kateri bomo izvedeli, kdo bo prejel nagrado Slavka Gruma za najboljše novo dramsko besedilo in kdo nagrado za mladega dramatika oz. dramatičarko. Za nagrado Slavka Gruma so bila nominirana štiri dramska besedila (Varja Hrvatin: Vile v Sloveniji; Nina Kuclar Stiković: morska deklica (sto sedeminosemdeset let pozneje); Maša Pelko: Für OFELIJA (Mitologija utapljanja); Milan Ramšak Marković: Trilogija o mestih in ljudeh), tri pa za nagrado za mladega dramatika (Klemen Kovačič: Tvoj boj; Neža Lučka Peterlin: Jagnje; Iva Š. Slosar: Zapali mi kres).

"Za večino besedil, ki smo jih brali na letošnjem natečaju, je značilno, da angažirano, pogumno in neposredno stopajo v dialog z našim sodobnim trenutkom, se do njega kritično opredeljujejo in kažejo na njegove nevralgične točke. Prevladujoča tema je nasilje, bodisi v obliki spolnih, fizičnih in čustvenih zlorab, femicida, vojne ali izkoriščevalskih razmer sodobnega kapitalizma, ki se kažejo v vse bolj prekariziranih, izčrpanih in tesnobnih telesih ljudi. Pri tem nas še posebej veseli, da se dramsko pisanje čedalje bolj umešča v polje feminizma, saj v tem prepoznavamo nujno dekonstrukcijo prevladujočega ideološkega pogleda, ki je globoko vpet v nasilje patriarhata," je povedal Jakob Ribič, član žirije za nagrado Slavka Gruma, ki jo poleg njega sestavljata tudi dr. Rok Andres in Miriam Kičiňová. Žirija bo podelila tudi Grün-Filipičevo priznanje za dosežke v dramaturgiji.

Na sklepni slovesnosti bomo podelili Šeligovo in igralske nagrade 55. Tedna slovenske drame. Štiri nagrade bo podelila strokovna žirija v sestavi Nika Bezeljak, Mirna Rustemović in Igor Samobor, peto pa tradicionalno podeljuje občinstvo za najboljšo predstavo na 55. TSD.

Uvodno in sklepno slovesnost 55. Tedna slovenske drame bo režirala Maša Pelko. Odprtje festivala bo glasbeno obogatil pevski zbor ZDUS, sklepno slovesnost pa bo popestril Simfonični orkester Mestne občine Kranj s pevko Evo Černe Avbelj.

Katalog 55. Tedna slovenske drame lahko prelistate pod zavihkom KATALOG.

Vabimo vas, da nas obiščete ob prazniku slovenske dramatike!

 

Vabljeni k ogledu tekmovalnega, spremljevalnega, mednarodnega in dodatnega programa, programa za mlade ter celotnega sporeda.

SPORED 55. TEDNA SLOVENSKE DRAME

TEKMOVALNI PROGRAM

SPREMLJEVALNI PROGRAM

ZA MLADE

MEDNARODNI PROGRAM DoSEL

DODATNI PROGRAM

Začel se bo 55. Teden slovenske drame
Začel se bo 55. Teden slovenske drame
Gospodarji neumnosti <em>Foto: Nada Žgank</em>
Gospodarji neumnosti Foto: Nada Žgank
Začel se bo 55. Teden slovenske drame <em>Foto: Maša Pirc</em>
Foto: Maša Pirc
Začel se bo 55. Teden slovenske drame <em>Foto: Maša Pirc</em>
Foto: Maša Pirc
Začel se bo 55. Teden slovenske drame

Iskalnik