55. Teden slovenske drame

Torek, 14. januar 2025

Selektorica tekmovalnega in spremljevalnega programa 56. Tedna slovenske drame je Zala Dobovšek

Zala Dobovšek, selektorica tekmovalnega in spremljevalnega programa 56. Tedna slovenske drame <em>Foto: Ela Mimi Pirnar</em>
Zala Dobovšek, selektorica tekmovalnega in spremljevalnega programa 56. Tedna slovenske drame Foto: Ela Mimi Pirnar

Vršilec dolžnosti direktorja Prešernovega gledališča Kranj Rok Bozovičar je imenoval selektorico tekmovalnega in spremljevalnega programa 56. Tedna slovenske drame. Selektorica je dramaturginja in teatrologinja Zala Dobovšek. Novo obdobje izbora se je začelo 1. januarja 2025 in se bo zaključilo 31. decembra 2025.

Zala Dobovšek je dramaturginja, teatrologinja in docentka na oddelku za dramaturgijo in scenske umetnosti na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo UL. Doktorirala je leta 2019 z disertacijo "Gledališče in vojna: temeljna razmerja med uprizoritveno umetnostjo in vojnami na območju nekdanje Jugoslavije v 90. letih 20. stoletja". V zadnjih petnajstih letih je intenzivno pisala kritike in publicistična besedila za različne medije: Radio Študent, Delo, Dnevnik, Neodvisni, Pogledi … Prav tako redno objavlja svoje prispevke v strokovno-znanstvenih revijah in gledaliških listih.

Poleg teoretskega delovanja ves čas soustvarja tudi v praktični sferi, in sicer kot mentorica kritiškega pisanja, pedagoginja in dramaturginja. Kot praktična dramaturginja je sodelovala pri raznolikih formah ustvarjanja tako v institucionalnih kot nevladnih produkcijah; pri lutkovnih, (post)dramskih, plesnih in performativnih projektih. Od leta 2016 do 2020 je bila mentorica celoletnega seminarja Mala šola kritike.

Bila je selektorica več festivalov, med njimi festivala Zlata paličica 2013, MESS Sarajevo 2014 (nacionalna sekcija), Festivala Borštnikovo srečanje 2018, Bienala slovenske sodobne plesne umetnosti Gibanica 2021 in Bienala lutkovnih ustvarjalcev Slovenije 2023. V obdobju 2021-2024 je bila predsednica Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije. Leta 2022 je izšla njena knjiga Gledališče in vojna: uprizoritveni odzivi na vojne v 90. letih v nekdanji Jugoslaviji (Knjižnica MGL). Njeno področje strokovnega zanimanja se osredotoča predvsem na raziskovanje, ki preči umetniška in sociološka polja; s poudarkom na teatrološki refleksiji "nenormativnih" družbenih pojavov (razredna razmerja, kvirovske prakse, feminizem) in na kritični analizi njihove reprezentacije v uprizoritveni umetnosti. Leta je 2024 prejela Priznanje Vladimirja Kralja za kritiške in teatrološke dosežke za obdobje 2022 in 2023.


Iskalnik